info@estetikbacak.com

Notice: Undefined variable: lang_array in /home/estetikbacak/public_html/wp-content/themes/medanis/page.php on line 12

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/estetikbacak/public_html/wp-content/themes/medanis/page.php on line 12

Bacak Estetiği

Bacak şeklinin düzeltilmesi için yapılan estetik işlemlerdir. Daha doğru bir tanımlama ile bacak kontürlerinin düzeltilmesi işlemleridir.

Estetik bacak denilince ne anlaşılır?

İdeal bacakda önemli olan ORANLAR dır. Oranlarının kişi tarafından bilinmesi kendisini daha iyi değerlendirme şansını verir. Bacak iki bölümden oluşur: üst bacak ve alt bacak. Üst bacağa uyluk, alt bacağa ise bacak diyoruz. İdeal bacak için bazı kas ve kemik çıkıntılarının yumuşak bir şekilde belli olması arzulanır. Bacaklar tüp şeklinde homojen yapılar değildir. Silindirimsi biçimine rağmen çok sayıda kas ve kemik girinti çıkıntılarına sahiptir. Aslında çok karmaşık bir yüzey anatomisine sahiptir.

Bacak estetiğinde yapılan işlemler sizleri şaşırtacak kadar çok olabilir. Bu işlemler bacakdaki soruna göre değişir. Aşağıda bacak sorunlarını ve bunların her biri için çözümlerini göreceksiniz:

 

view from behind on the women's long legs and ass in a bikini

Bacak şekil ve dolgunluğundaki sorunlar bedendeki tüm görünüşü etkilemektedir.

1. ÇARPIK BACAKLARDA ESTETİK 

İnce bacakların kalınlaştırılarak üst bacak bölümü (yani uyluk) ile orantılı yapılması işlemidir. Böylece, kalınlaştırılan kısımda bacak doğal kontürlerinin sağlanması işlemdir.

Çarpık bacaklarda ve ince bacaklarda hedeflenen sonuca bir örnek.

calf-contouring_1-once-sonra

Çarpık bacakda sıkça görülen iç bacakdaki eğiklik giderilerek bacakların çarpık görülmesinin önüne geçilebilir.

Bacakları kalınlaştırmak ve şekillendirmek için iki farklı yöntem bulunur:

  1. Kendi dokularınızla kalınlaştırmak: Bacakları dolgunlaştırmak ve şekillendirmek  için en iyi yöntemlerden biridir. Yağ dokusunu fazla olan yerlerden örneğin karından, belden vs  yağların enjektörlerle alınarak bacağa şekil verecek ve büyütecek şekilde aktarılmasıdır.    Kök Hücreden Zengin Yağ Dokusu ile bacak şekillendirme denilen  bu yöntemde özel ince kanüllerle düşük basınç altında enjektör ile yağ hücreleri zarar verilmeden alınır ve özel bir işlemden geçirildikten sonra eksik olan yerlere enjekte edilir. Yöntemin başarılı olmasında kök hücreden zengin yağ dokusunu hazırlanması büyük rol oynar.

    calf-implant-placement-7

    Çarpık bacakların düzeltilmesi için kendi yağ dokunuz ve ya silikon protezler kullanılır. Gerek duyulursa ikisi birlikte kullanılabilir. Enjektörle ihtiyaç olan yerlere kendi yağ dokunu enjekte edilebilir.

Bu yöntemde  kendi yağ dokunuz kullanılacağı için sağlıklı ve doğal olacaktır.

Bazı dezavantajları da vardır. Örneğin, bu dokuların  bir kısmı vücut tarafından  emılebilir ki bu da dolgunluk azalmasına neden olacaktır. Ortalama verilen yağların %50-70 ‘i  canlılığını sürdürecektir. Operasyondan 1-2 ay geçdikten şişlikler gerileyecek ve geriye kalanlar  kalıcı bir vucud dokusu gibi olacaktır. Bu işlem vucudunuzda yeterli yağ dokusu bulunmuyorsa yapılamaz.

Ameliyat sonrası süreç ağrılı değildir. Adeta bir lazerlipoliz ve ya liposuction olmuş gibi genel bir gerginlik hissi olur ve şiddetli ağrılı olmaz.  Operasyon alanında yaklaşık 1 hafta kadar şişlik morluk oluşabilir. İşlemden  3-4 gün sonra normal hayatınıza devam edebilirsiniz ancak bacaklarınızı sallama konusunda dikkatli davranmak gerekir. 3 hafta korse giyilmesi önerilebilir. Bacak kontürünün olgunlaşması bir kaç ay içinde gerçekleşecektir.

  1. Silikon Protezler ile bacak kalınlaştırmak: Bacak kalınlaştırmak için silikon protezler en sık kullanılan yöntemdir.

Değişik boyutlarda bacak silikon protezleri görülmektedir.

Bunlar, meme protezleri ile aynı maddeden yapılır ve onlar gibi silikon bir kılıf içinde silikon jel içeren, vücuda zarar vermeyen onaylı ürünlerdir. Yapılan çalışmalarda bu protezlerin kanser veya diğer hastalıklara yol açmadığı gösterilmiştir.     

calf-contouring_3-implant

Bacak estetiğinde kullanılan silikon protezler. Bu protezler eksiklik olan bölgeye yani iç bacak kısmına yerleştirilir.

calf-implant-placement-3

Endoskopik yöntemle çarpık bacakların düzeltilmesi bu konudaki en son yöntemlerden birisidir.

 

Merkezimizde endoskopik yöntemle bacağa silikon protez yerleştirilme ve bacak şekillendirme  işlemi yapılmaktadır. Üstünlüğü kanıtlanmış en güncel yöntemdir. Son yıllarda tanımlanmış bacak şekillendirilmesinde en iyi yöntemlerden birisidir. Endoskopik yöntem bir çok yöntemin birlikte kullanmasına uygundur.  Her bir bacak şekillendirmenin görerek ve o kişinin gereksinimleri göz önüne alınarak yapılmasına olanak tanımaktadır.  

Bacağa silikon protezlerin yerleştirilmesi sonrasında ince ve çarpık bacaklarda düzelme belirgindir.

ENDOSKOPİK bacak şekillendirme konusunda ayrıntılı bilgi için  TIKLAYINIZ….

 

 

 

 

 

 

2. INCE BACAKLARDA ESTETİK

İnce Bacakların Kalınlaştırılması Estetetiğine Kimler Adaydır?

Bacak estetiği bir kontür estetiğidir. Yani bacaklardaki şekil, kenar, çizgi ve ya silüet diyebileceğimiz kontürlerin değişmesini sağlar. İkinci bir amacı ince bacakların kalınlaşmasını ve böylece bacak ile uyluk dediğimiz diz üstü bacak bölümünün uyumlu ve orantılı olmasını sağlar. Kontür düzeltme ve kalınlaştırma birlikte ve ya tek tek yapılabilir.

Etek giymekten çekinen,

bacaklarının eğriliği nedeniyle pantolon giyse bile rahat edemeyen,

parantez bacak denilen bacak şekline sahip olan,

eğri bacak şekli olan,

bacakları ince olanlar bu işleme adaydır.

Bacak Estetiğine Uygunluğu Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

Bunu bir dizi ölçüm ve değerlendirmelerle yapıyoruz.

Bacak şekli, bacak kontürleri, hacmi, deri esnekliği incelenir. Değişim beklentiniz göz önüne alınarak nasıl bir teknik gerektiği ortaya koyulur. Beklentinize göre silikon tipind bir önseçim yapılır ancak nihayi karar ameliyatta verilir.

Kullanılacak bacak silikonları farklı boyut ve şekildedir. Esas oalrak simetrik ve asimetrik olarak iki şekli vardır. Boyutlar ise farklıdır.

Değişik boyutlarda bacak silikon protezleri görülmektedir.

asimetrik ve simetrik silikon protezler aşağıda görülmektedir.

asymmetric-calf-implant symmetric-calf-implant

Sigara kullanımı, herhangi bir ilaç veya tedavi alıp almadığı mutlaka sorgulanır. Yine bu sırada ameliyatta kullanılacak anestezi anlatılır. Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de bacak estetiği sosyal güvence kurumlarınca karşılanmamaktadır.

Bacak Estetiği Nasıl Yapılır?

Bacak estetiği 1-2 saat kadar sürer. İşlem belden iğne ile bölgesel anestezi altında (doğum ve sezaryen gibi) veya genel anestezi altında yapılır. Protezin geçmesi için 4 cm kadar bir kesi diz arkası çizgisine yerleştirilir. Açılan bu kesiden girilerek, bacak kasları arasında protezin girebileceği bir cep oluşturulur. Bundan sonra tercih edilen protez hazırlanan bu cep içine yerleştirilip kesiler estetik dikişlerle kapatılır ve bunların üzeri pansumanla örtülür. Ameliyattan 5-6 saat sonra eve gidilebildiği gibi ilk akşam hastanede geçirilebilir.

Ameliyat sonrası hissedilen rahatsızlıkların çoğu ağızdan alınacak ağrı kesici ilaçlar ile giderilecektir.  Dört beş gün kadar ev istirahati, sonraki dönemde de baskılı varis çorabının üç hafta kullanımı önerilir.

Bacak kontürünü sağlamak esas hedef olduğu için aynı operasyonda kök hücreden zengin yağ enjeksiyonu da uygulanabilmektedir.

Aynı işlemin devamı olarak lazer lipoliz de kullanılabilmektedir.

Bacak Estetiği İçin Silikon Dışında Bir Seçenek Var mıdır?

Silikon ile bacak kontürü sağlamak gibi adayın kendi dokuları ile de bacak kontürü sağlanabilir. Arada bazı farklar vardır operasyon sayısı gibi.

Bu amaçla kök hücreden zengin yağ enjeksiyonu yapılabilir. Adayın kendisinden alınan yağın veya dokuların uygulanması  yüz güldürücü sonuçlar vermektedir. İşlemin başarılı olması için doku enjeksiyonunun 1-3 seans tekrarlanması gerekebilmektedir, çünkü verilen yağ dokusunun %30 u ilk birkaç haftalık dönemde eriyebilmektedir. Kalan miktara göre tekrarlanan enjeksiyonla kalıcı dolgunluk sağlanabilmektedir.

Bacak estetiği göreceli olarak basit ve güvenilir bir girişimdir. Ancak her cerrahi girişimde olduğu gibi, cerrahi risklerin ve bu estetik ameliyata has özel komplikasyonların görülme olasılığı vardır. Bu sorunlar göz ardı edilebilecek kadar nadir de olsa bilinmesinde fayda var.

Komplikasyonların arasında en sık görüleni yerleştirilen silikon protezin çevresindeki yapılara baskı yapmasına bağlı rahatsızlık halidir. Normal koşullarda 4-7 gün  içinde cildin gevşemesi ile ortadan kalkar.

Her cerrahi girişimden sonra ameliyat sahasında bir miktar kan sızıntısı normaldir. Ancak bacak estetiğini takiben aşırı kan sızıntısı, ameliyatsahasında fazla şişlik ile ağrıya neden olabilir. Bu durum hastanın dayanamayacağı kadar fazla olduğunda ayrı küçük bir müdahale gerekebilir.

3. PARANTEZ BACAKTA ESTETİK

Çarpık bacaklara parantez bacak da denir. Genellikle ince bacaklarda parantez görünüm sık olarak görülse de bazen parantez şeklinde olup da ince olmadığı durumlar da vardır.

Eğer bacaklar ince ve parantez biçimindeyse yine iki yöntem öneririz:

Kendi dokunuzla ve Silikon protezle.

 

4. ASİMETRİK BACAKLARDA ESTETİK

Bir başka bacak estetik problemi bir bacağın diğerinden çap ve çevre ölçümü olarak belirgin bir şekilde farklı olmasıdır. Bunu çeşitli nedenleri olabilir.

  1. Geçirilmiş kazalar,
  2. Çoçuk felcine bağlı olarak,
  3. Başka nedenle geçirilmiş operasyolara bağlı olarak,
  4. Eski bir yanığa bağlı olarak bacaklar arasında asiemtri olabilir.

İki bacak arasındaki fark 2 cm ye kadar normal sayılır. Bu farkın ötesinde göz algılaması da artar.

5. KALIN BACAKLARDA ESTETİK

Bacak kalınlığı bacak kaslarındaki kalınlık ve aşırı gelişmişlikden olabileceği gibi bacakda bölgesel yağ birikimi ile de olabilmektedir.

Bacaklardaki aşırı gelişmiş kasa bağlı kalınlık varsa bunun çözümü bu aşırı gelişmiş kasların bir bölümünün inceltilmesidir.

Bacakda bölgesel yağ birikimi ise daha yaygın bir problemdir. Irk ve etnik özellikler nedeniyle bazı bölgelerde daha fazla görülür.

Hanımların bacak bölgesi için en önemli iki sorunu bacak eğriliği ve sellülit iken üçüncü konu da bacakda istenmeyen yağlardır. Bu yağlar bacak boyunun kısa görünmesine, geniş kalçalı görünmeye ve vucutta orantısız görünüm oluşmasına yol açmaktadır.

Dolayısıyla bacaklardaki yağlar, en az bacak eğriliği kadar yaygın bir sorundur. Bu noktada, belli bir bölgede aşırı yağ birikimi ile selülitin aynı şey olmadığını belirtmeliyiz. Spor ve diyet yapmanıza rağmen belli bir bölgedeki yağlar gitmiyorsa liposuctiona adaysınız demektir.

6. BACAKLARDA SELLÜLİT ve ESTETİK

Selülit,  dolaşım ve damarlardaki bozukluk temel nedenine bağlı gelişen ve beraberinde yağ dokusunun yapısındaki bozulmadan kaynaklanan portakal kabuğu görüntüsüdür. Hafifden yaygın-ileri formuna kadar 6 derecede olabilir. Selülit, kilolu kişilerde olabileceği gibi zayıf kişilerde de oluşabilir. Kişi çok kilolu olabilir ama vücudunun hiç bir yerinde selülit (portakal kabuğu görünümü) olmayabilir.

Bacaklarda bazı bölgelerde yağ birikimi varsa ve bu yağ kitlesi, spor ve diyete rağmen erimiyorsa en kesin çözümü lazerlipoliz ve liposuction’dır.

Selülitte ise durum biraz farklıdır. Selülitin kesin bir tedavisinden söz edilemez. Bazı yöntemlerle portakal kabuğu görünümü azaltılabilmektedir. Bugün için en etkili tedavi yöntemleri liposuction ve lazer lipoliz görünüyor.

7. BACAK ESTETİĞİNDE DİĞER YÖNTEMLER

Beautiful naked brunette woman with butterfly on her leg isolated on white background

Bacak estetiği, uyluk ve kalça ile bir bütün olarak değerlendirilmelidir.

Bacak estetğinde birinci öncelikli konu kalçadan itibaren tüm anatomik yapıların kendi içindeki oranların sağlanmasıdır. Bu amaçla yukarıda belirtilen yöntemler dışında aşağıda belirtilen yöntemler de kullanılabilir.

DOLGULAR: Derideki ince ve derin kırışıklıkları gidermek, yara izlerini tedavi etmek, ciltteki çukurları yok etmek, yanaklara dolgunluk vermek gibi amaçlarla kullanılan “Dolgu” bacak ve kalça kontürünün düzeltilmesi ile ayak bileğindeki ve dizdeki görünümü düzeltmek için de kullanılabiliyor. Tedavi ince bir iğneyle düzeltilecek alana hyalüronik asit (veya kök hücreden zengin yağ dokusu)  enjekte ederek yapılır. 20-30 dakika kadar süren işlem sonrası sonuç hemen görülür ve gündelik hayata hemen devam edilebilir.

Hyaluronik asit jel olarak bilinen dolgular özellikle yüzdeki kırışıkların tedavisinde doğru kullanıldığı zaman etkinliği kanıtlanmıştır. Bu jellerin deri içine yapıldığı zaman uzun süre kalabildiği, deri altına yapıldğı zaman ise hızla kaybolduğu görülmüştür. Hayvansal olmayan, laboratuvar ortamında elde edilen ve vücut tarafından atılan bu maddenin partikül yapısı üzerinde yapılan bazı değişiklikler ile yağ dokusu içerisinde bile uzun süre kalması sağlanmıştır.

Derin dolgu olarak bilinen bu yeni kuşak dolguların hacim sağlamada önemli etkileri vardır. Vücutta hacim gerektiren yerlerden birisi de bacaklardır. İnce bacakların kalınlaştırılması ya da çarpık bacakların düzeltilmesi bu derin dolgularla mümkün olabiliyor. Bacak estetiğinde dolgu kullanmanın önemli avantajları vardır. İşlem kolaylığı ve pratikliği bunun başında gelir. Geçici bir işlem olması büyük miktarlarda kullanıldığı zaman ki maaliyet ve nadir de görülse alerjik reaksiyon gibi eksileri vardır. Yöntem bazen kaçınılmaz bir şekilde tek seçenektir. Çok zayıf birinde bacak kalınlaştırmak ya da bir eğriliği düzeltmek gerektiği zaman gibi. Derin bacak dolguları başka yöntemlerle birlikte kullanılabilir.

YAĞ ENJEKSİYONU ve KÖK HÜCREDEN ZENGİN YAĞ ENJEKSİYONU : Yağ hücre enjeksiyonunda yağın az geldiği durumlarda ya da baldır silikonu ile yeterince kalınlaştırılamayan bacaklarda yardımcı yöntem olarak denenebilir. İşlem lokal anestezi altında yapılabilir. Dolguyu vermek için ucu künt ince kanüller tercih edilir. İşlemden bir gün sonra kişi (hassas kişiler dışında ) işine başlayabilir. İlk yapıldığı gün bacak bandajı yararlı olur. İşlem tekrarlanabilen bir işlemdir. Kişi daha kalın bir bacak yapısı istediği zaman üstüne ilave yapılabilir.

Uyluk ve bacak germe ile ilgili ayrıntıları ‘Uyluk Germe’ sayfamızda bulabilirsiniz. Bu ameliyatta amaç, bacak cildindeki fazlalığı almak, daha gergin ve diri bir görünüş elde etmektir.

UYLUK GERME VE BACAK ESTETİĞİ: Bacaklardaki sarkma ve doku fazlalığı, aşırı kilo alımı ve bunu takiben hızla kilo verilmesine bağlı olabilir. Uygun vakalara yapıldığında çok iyi sonuçlar alınabilir. Bu ameliyat ile bacağın dış tarafına, iç tarafına yada her iki tarafa birden germe yapılabilir; tabii ki bu germe yapılan yerlerde uzun dikiş izleri kalacaktır. Dikişlerin mümkün olduğu kadar bikini bölgesinde kalmasına özen gösterilir, bu sayede izler -çok küçük olmamak kaydıyla- bikini giyseniz dahi dışarıdan görünmez.

Ameliyat süresi yaklaşık 2-3 saattir. Ameliyattan sonra 1 gün hastanede kalmanız yeterlidir. Hasta, ameliyattan sonra bir süre rahat oturamaz, normal oturma pozisyonunda dikişler gerilir. Hastalar ilk bir iki hafta içinde yatarken yada ayakta dururken rahat ederler. Bacak germe ameliyatında en önemli noktalar hastanın uygun seçilmiş olması, sigara içmeyen bir kişi olması, kalacak dikiş izinin ne şekilde kalacağını çok iyi anlamasıdır.